W świecie erotycznych symboli

Potęga symboli – szczególnie odnoszących się do seksu – nadal owiana jest tajemnicą. Na pewno nie posiadamy dwóch umysłów, ale posiadamy dwa systemy komunikacji. Jeden funkcjonuje w postaci słów. Drugi, głębiej zakorzeniony w ludzkiej naturze, jest niemy, za to w mniejszym lub większym stopniu uniwersalny. Wygląda to niemal tak, jakby już w momencie narodzin język symboli tkwił w ludzkiej świadomości. Człowiek potrafi się nim instynktownie posługiwać, tak jak pisklę uczy się instynktownie latać.
 
Nie jest przypadkiem, że te same kolory i kształty, a nawet zapachy natychmiast, wzbudzają skojarzenia z seksem u ludzi na całym świecie, i nie ma to nic wspólnego z ich ojczystym językiem. Fakt ten stanowi jedynie dowód, że język symboli był pierwotnym językiem wszechświata.  
 
Mężczyźni ze swoim poligamiczną naturą pragną spełnienia z atrakcyjną kobietą. Dlatego też, kobiece sygnały własnej dostępności seksualnej mają w tym kontekście dużą siłę oddziaływania. Im bardziej czytelny jest seksualny charakter gestu lub zachowania, tym bardziej jest on uważany przez mężczyzn za skuteczną technikę uwodzenia. Do silnie oddziaływujących sygnałów mężczyźni zaliczają noszenie obcisłej lub przezroczystej garderoby uwydatniającej piersi lub eksponujących pośladki, głęboki dekolt, pozwalanie bluzce na zsunięcie się z ramienia, chodzenie z wypiętymi piersiami, kołysanie biodrami.
 
Taktyka kobieca polega na demonstrowaniu cech upragnionych przez mężczyzn.  Ponieważ rumieńce znamionują zdrowie, kobiety malują policzki, by przyciągać uwagę mężczyzn. Ponieważ mężczyzn przyciąga gładka czysta skóra, kobiety stosują przeróżne kremy, pudry, maseczki kosmetyczne i poddają się operacjom usuwania zmarszczek.  Ponieważ mężczyźni mają upodobanie do błyszczących włosów, kobiety szczotkują, rozjaśniają  i malują włosy, starając się je wzmocnić za pomocą odżywek i lakierów.
Ponieważ wydatne czerwone wargi wzbudzają w mężczyznach pożądanie (symbol nabrzmiałych warg sromowych), kobiety używają szminek, a niektóre nawet zastrzyków kolagenowych.
Skuteczną taktyka przyciągania męskiej uwagi jest nawiązywanie przez kobietę kontaktu wzrokowego. Mężczyźni uważają wpatrywanie się im w oczy przez nieznajomą  za jedną ze skuteczniejszych form sygnalizowania dostępności seksualnej. W zalotnych grach kobiety często wpatrują się uważnie w potencjalnego amanta przez dwie, trzy sekundy, podczas których źrenice się rozszerzają, co jest oznaka szczególnego zainteresowania.
Dużym oczom z rozszerzonymi źrenicami towarzyszą wydęte do przodu wargi, nadające ustom odprężający charakter.  Bardzo energiczne nawilżanie warg w połączeniu z natrętnym spojrzeniem, które niektórzy określają jako głębokie stanowi jednoznaczne zaproszenie do erotyki.
Skrzydełka nosa łącza się ściśle z życiem uczuciowym, ptrzede wszystkim z jego sferą seksualną. Skrzydełka aktywizują się i rozszerzają w stanie podniecenia seksualnego. U wielu ludzi, potrafiących opanować emocje, można rozpoznać stany podniecenia jedynie po ruchach skrzydełek.
Dolna warga powiększa się przy podnieceniu seksualnym. Stan ten powoduje również wibrację lub przynajmniej lekkie nabrzmienie nozdrzy.
 
W tak różnych miejscach, jak dżungle Amazonii, paryskie salony i wyżyny Nowej Gwinei kobiety podejmują ten sam zespół zalotnych czynności.
Najpierw przychodzi uśmiech, w ślad za nim szybkie zdecydowane uniesienie brwi, przy czym rozszerzone źrenice wpatrują się w adoratora. Następnie powieki opadają, głowa zaś lekko się pochyla i odwraca, co sprawia, że w bok umykają także oczy. Bardzo często kobieta zakrywa sobie twarz rękami, chichocząc zza zasłony dłoni.
Chodzenie na wysokich obcasach zmusza kobiety do ściągnięcia łopatek, zwarcia pośladków i podania biustu do przodu czyli, przybrania pozy mówiącej chodź tutaj. Zwracający uwagę stukot obcasów służy przekazaniu jednej prostej wiadomości: Tu jestem.
Czółenka na szpilkach, wydęte wargi, trzepoczące rzęsy, ruchliwe brwi, dłonie skrywające twarz, rozkołysane biodra, łopoczące spódniczki i połyskujące zęby: oto sygnały informujące mężczyznę o przystępności kobiety.