Zaburzenia erekcji, a prostata

Gruczoł krokowy zwany także prostatą lub sterczem, jest jednym męskich tych niepowtarzalnych typowo męskich narządów, który lubi przysparzać swojemu właścicielowi sporo kłopotów. Dla wielu mężczyzn jego działanie jest niejasne, a i umiejscowienie nieznane. Gruczoł ten Natura ulokowała bezpośrednio poniżej pęcherza moczowego, otaczając i zmykając cewkę, przez którą mocz przedostaje się z pęcherza do członka. Mięśnie prostaty wraz z mięśniami pęcherza moczowego służą otwieraniu i zamykaniu przewodu, przez który mocz płynie z pęcherza do penisa. Pomagają również zamknąć ujście pęcherza, by pozwolić nasieniu dostać się do członka w czasie pobudzenia przed wytryskiem.
 
Gruczołowa funkcja prostaty to produkcja wydzieliny wchodzącej w skład nasienia – tego lepkiego, białego płynu, który tryska z członka w chwili orgazmu.
 
Przewód, przez który płynie mocz i sperma, nosi nazwę cewki moczowej. Nasienie i mocz nie mogą jednocześnie wędrować przez cewkę. Prostata i pęcherz moczowy, przy pomocy sygnałów z mózgu oraz innych bodźców, decydują o tym, który z płynów – w zależności od okoliczności – ma pierwszeństwo.
 
W wieku dojrzewania prostata osiąga swój normalny rozmiar mniej więcej orzecha laskowego. Nie ustalono dotąd przyczyn rozrostu gruczołu krokowego. Wiadomo, że dwa czynniki prowadzą bezspornie do tego procesu: upływ lat oraz duże stężenie testosteronu. Około pięćdziesiątki u co czwartego mężczyzny, w okolicy sześćdziesiątki – prawie u co drugiego, siedemdziesiątki – u trzech na czterech, a w wieku osiemdziesięciu – u czterech na pięciu występują cechy rozrostu gruczołu – jest to normalna zmiana związana ze starzeniem się organizmu. Czasami jednak prostata może rozrosnąć się znacznie powyżej swoich fizjologicznychych rozmiarów – nawet do wielkości grejpfruta. Ten przerośnięty twór, nazywany gruczolakiem, składa się z innych tkanek niż normalne komórki gruczołu krokowego. Gruczolak może coraz mocniej ucisnąć cewkę moczową – zupełnie jak cewki gdyby ktoś zaciskał gumowy wąż. Przy takim ucisku cewki mogą pojawiać się objawy niedomagań prostaty. Często nasilenie dolegliwości nie jest proporcjonalne do wielkości prostaty. Organizm reaguje na powiększenie prostaty i zwężenie cewki wieloma różnymi objawami. Prawie wszystkie z nich wiążą się w jakiś sposób z oddawaniem moczu. Najbardziej stałe objawy to trudności z rozpoczęciem oddawania moczu, a gdy się je już pokona to strumień moczu jest słaby i cienki, towarzyszyć mu może bolesność lub uczucie pieczenia w czasie oddawania moczu. Czas mikcji się wydłuża, dość charakterystycznym objawem stają się częstsze nocne spacery do toalety.
 
Ostre zapalenie prostaty jest skutkiem bakteryjnego zakażenia gruczołu krokowego. Choroba ta może się przytrafić w każdym wieku i często ma gwałtowny charakter. Typowe objawy to różnorodne zaburzenia w oddawaniu moczu (podobnie jak w przeroście prostaty), a także mdłości, dreszcze, gorączka, wymioty i bóle (podobnie jak przy grypie).
 
Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego często wiąże się ze stresem, niezależnie od ewentualnego wystąpienia zakażenia cewki moczowej. Jest to choroba, która dotyka mężczyzn na stanowiskach i menedżerów ze stresującą pracą. Podobnie jest z kierowcami TIR-ów, którzy nie dość, że przeżywają stres związany z jazdą po autostradach, to jeszcze wiele godzin przesiadują w trzęsącej się szoferce.
 
Stany zapalne gruczołu krokowego są częstą przyczyną różnorodnych zaburzeń seksualnych u mężczyzn. O powszechności występowania zaburzeń seksualnych w stanach zapalnych gruczołu krokowego pisze wiele autorów prac naukowych. U 54% pacjentów występują przedwczesne i zbyt wczesne wytryski nasienia, u 22% bóle podczas współżycia, u 21% nasieniotok, u 9% brak wytrysku.
 
Rak prosty stanowi wśród mężczyzn w Polsce czwarty nowotwór złośliwy pod względem częstości występowania ( po raku płuc, żołądka i krtani ).
 
Podstawową metodą leczenia jest chirurgiczne wycięcie gruczołu. W przypadku, gdy nie wchodzi ono w grę – hormonalne leczenia zachowawcze. Celem tego leczenia jest obniżenie stężenia testosteronu we krwi i/lub zablokowanie jego działania w komórkach prostaty, gdyż zarówno przerost gruczołu jak i rak prostaty zależą od stężenia hormonu męskiego w organizmie. Zaburzenia erekcji i obniżenie popędu seksualnego są wynikiem obniżonego stężenia testosteronu w organizmie.
 
Prostatektomia czyli wycięcie chirurgiczne gruczołu wiąże się z uszkodzeniem naczyń krwionośnych i nerwów biorących udział w mechanizmie wzwodu członka, co wiąże się z powstaniem trudności w życiu seksualnym.
 
Konsekwencja zabiegu mogą być zaburzenia wzwodu lub wytrysk wsteczny.
 
Jeżeli chorowałeś lub chorujesz na schorzenia prostaty i zaobserwowałeś jednocześnie pogorszenie się jakości swojego życia seksualnego poinformuj o tym swojego urologa. Wszystkie problemy mogą być skutecznie leczone. Lekarz wskaże Ci właściwą metodę leczenia.